16 روش برای مراقبت از واژن

سیکل مرتب قاعدگی در هر ماه و استفاده از پدهای بهداشتی، تامپون، کاپ قاعدگی سبب می شود تا مراقبت از واژن به مسئله ای مهم برای بانوان در نظر گرفته شود. در این مقاله سعی داریم تا در جهت افزایش بهداشت بانوان راه حل های مناسبی را ارائه دهیم.

1. استفاده از یک روش بهداشتی جهت رفع موهای زائد

از بین رفتن موهای زائد در اطراف واژن و استفاده از مواد یا کرم های موبر حساسیت پوستی در این نواحی را بیشتر می کند. انتخاب روش های مناسب برای ناپدید شدن مقطعی موهای زائد نباید بدون در نظر گرفتن بهداشت انجام گیرد. پس با انتخاب کرم موبر متناسب با پوست تان یا استفاده از خدمات کلیلنیک های پوست و زیبایی با رعایت نکات بهداشتی را مسئله مهم در نظر بگیرید.

2. کمتر از ژل شست و شو استفاده کنید

شاید اشاره به این مورد کمی خارج از باورهای معمول بانوان باشد با اینکه یکی از بهترین روش های محافظت از سلامتی واژن استفاده از ژل های بهداشتی مخصوص بانوان است اما تکرار شست و شو این نواحی در مدت زمانی کم موجب از بین رفتن باکتری های خوب می شود. به طور طبیعی سیستم عملکرد واژن توانایی تنظیم کنترل(PH) در این قسمت را دارد و با شست و شو بی رویه و از بین رفتن باکتری هایی خوب میزان حساسیت و ابتلا به خشکی واژن در شما افزایش پیدا می کند.

3. از مواد شوینده عطری برای شست وشو واژن اجتناب کنید

متاسفانه برخی از صابون ها یا شامپوهای بدن با مقدار زیادی از مواد عطری ترکیب شده اند که استفاده از آنها برای شست و شو واژن سبب آلرژی یا حساسیت در این نواحی می شود پس شست و شو با آب را جایگزین کنید.

4. از دستمال توالت ضخیم استفاده نکنید

برخی از دستمال های توالت از مواد مرغوبی تشکیل نشده و بسیار خشک و شبیه کاغذ زبر هستند استفاده از آنها بعد از شست و شو امکان خراشیده شدن واژن یا ضخم را در این نواحی افزایش می دهد پس  تا حد امکان از مواد مرغوب و لطیف بهداشتی برای خشک کردن این نواحی استفاده کنید.

5. از پدها و تامپون های معطر دوری کنید

اولین نکته در مورد دوران قاعدگی تعویض سریع تامپون ها در فاصله زمانی کوتاه است. از آنجایی که تامپون ها درون واژن قرار می گیرند نیازی به مواد معطر جهت خوشبو کردن واژن ندارند و وجود هرگونه ترکیبات عطری سبب تداخل در PH مناسب واژن می شود. برخی از این مواد عطری امکان تحریک پوستی در این نواحی را افزایش می دهد و موجب واکنش های آلرژیک می شود.

6. هر گونه علائم غیر معمول را به عفونت قارچی ارتباط ندهید

استفاده از رژیم غذایی با ادویه های فراوان، خوردن آجیل و یا کم آبی بدن می تواند نشانه های مشابهی با عفونت چارچی نظیر (سوزش در زمان ادرار، خارش یا وجود ترشحات غیر طبیعی شود هر گونه از عواملی که به تازگی برای شما پیش آمده را مبنی بر عفونت واژن در نظر نگیرید. در برخی از موارد استفاده از مواد شوینده لباس و یا مواد عطری می تواند زمینه بروز هرگونه عوامل احتمالی غیر معمول باشد پس نسبت به عفونت قارچی اطلاعات بیشتری بدست آورید تا وجود هرگونه عوامل غیر معمول را بیماری تلقی نکنید.

7. در طول روز زیاد آب بنوشید

با نوشیدن مقدار فراوانی آب در هر روز و دفع  ادرار در فاصله زمانی های کوتاه خطر احتمالی به عفونت های واژن را از خود دور کنید.

8. لباسزیر روزانه داشته باشید

بخشی از شورت های خود را به عنوان لباس زیر مناسب روزانه در نظر بگیرید و به طور مرتب آن ها را تعویض کنید. وجود ترشحات بر روی سطح شورت و افزایش رطوبت در قسمت فاق لباسزیر سبب بروز بیماری های مربوط به واژن خواهد شد پس به محض برگشت از محل کار، یا طی نمودن یک روز کامل تعویض لباسزیر خود را در اولویت خود قرار دهید.

9. پس از داشتن رابطه جنسی حتما دوش بگیرید

بیشتر بیماری های مرتبط با واژن ناشی از سهل انگاری پس از داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم است. عدم رعایت بهداشت در زمان رابطه جنسی می تواند منجر به بیماری هایی نظیر عفونت قارچی شود. دوش گرفتن بعد از یک رابطه جنسی محافظت شده باز هم به سلامت واژن و بهداشت این نواحی کمک خواهد خواهد کرد.

10. از ترکیبات اسیدی برای شست و شو واژن اجتناب کنید

با در دسترس قرار گرفتن ژل های بهداشتی برای بانوان استفاده از سرکه برای شست و شو واژن امری غیر ضروری به شمار می آید. در گذشته به دلیل نبود شویندهای مناسب  برای شست و شو واژن از سرکه یا موادی نظیر ان برای شست و شو در بین بانوان رایج بوده است اما با تغییر شیوه بهداشت بانوان متناسب با رشد داروها و مواد شوینده بهداشتی این روش راه حل مناسبی برای بهداشت واژن در نظر گرفته نمی شود.

11. از لباسزیرهای تنگ و جذب برای مدت طولانی استفاده نکنید

شورت مناسب استفاده روزانه معمولا بهتر است از الیاف نخی و یا پارچه هایی که گردش هوا را به راحتی از خود عبور می دهند انتخاب شوند. هر چه لباس زیر روزانه شما تنگ و از الیاف نامناسب باشد رطوبت بیشتری را در قسمت فاق شورت نگه می دارد و این سبب بروز بیماری هایی عفونی در قسمت واژن می شود.

12. از بیرون کشیدن موهای زیر پوستی در ناحیه تناسلی اجتناب کنید

اگر برای رفع موهای زائد از کرم های موبر استفاده می کنید و یا موم های داغ را روی پوست ناحیه تناسلی و واژن قرار می دهید مراقب موهای زیر پوستی باشید بیرون کشیدن آنها به اجبار می تواند سبب ورود باکتری ها به لایه های زیرین پوست شود. می توانید برای جلوگیری از جوش زدگی در این نواحی از موهای زیر پوستی این قسمت ها صرف نظر کنید.

13. در صورت دیدن خون یا ترشحات غیر معمول به پزشک مراجعه کنید

در قسمت های قبل توصیه نمودیم تا اطلاعات بیشتری در مورد بیمارهای مرتبط با واژن کسب نمایید اما اگر بروز ترشحات غیر طبیعی و یا خون ریزی از این قسمت در زمان های غیر دوران پریودی مشاهده کردید حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

14. چنانچه رابطه جنسی دردناک دارید آن را نادیده نگیرید

رابطه جنسی دردناک می تواند نشانه بارز عفونت داخل واژن باشد اگر در زمان دخول دچار درد غیر طبیعی در واژن می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید.

نکته: ممکن است در دفعات ابتدایی رابطه جنسی درد در ناحیه تناسلی  ناشی از اسپاسم عضلانی و یا واژینیسموس باشد و در گذر زمان این درد کاهش یافته و یا از بین رود در صورتی که درد های غیر طبیعی در زمان دخول دارد حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

15. پیش از عمل زیبایی واژن به خوبی تحقیق کنید

لابیاپلاستی (labiaplasty) نوعی عمل جراحی زیبایی مخصوص زنان است که، جراح شکل ظاهری لبه داخلی و یا لبه بیرونی واژن را تغییر می دهد و بهبود می بخشند. برخی بانوان پس از زایمان به دلیل مشکلات ناشی از لب های واژن بزرگ اقدام به عمل زیبایی در این ناحیه می کنند که توصیه ما این است پیش از عمل جراحی تحقیقات بیشتری نسبت به مزایا و معایب این عمل انجام دهید.

16. سرخود دارو مصرف نکنید

چنانچه دچار عفونت قارچی شدید و برای مدت کوتاهی دارو مصرف میکنید باقی مانده دارو را بدون تجویز دکتر در زمان هایی که علائم مشابه داشتید مصرف نکنید. برخی علائمی همچون خارش، ترشحات نا معمول را عفونت قارچی در نظر می گیرند و داروهای مشابه آن را مجددا مصرف می کند این امر می تواند سلامتی بدن شما را تهدید کند مراجعه به پزشک در صورت بروز هر گونه علائم نامعمول راه حل مناسبی برای حفظ سلامتی واژن است.

نظر بدهید
رفتن به بالا