چطور خواب بهتری را در دوران پریودی تجربه کنیم؟

مهم ترین دلیل نداشتن خواب راحت در زمان پریودی نگرانی حاصل از رد شدن لکه ها بر روی لباس و ملحفه است. این دغدغه به دلیل حساسیت زیاد بانوان تحت تاثیر تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی با برهم زدن خواب کافی برای آنها تاثیرات مخربی بر آرامش روحی و جسمی آنان دارد. در این مقاله سعی کردیم با ارائه راه حل های مناسب بهداشتی و غذایی بانوان را در جهت گذراندن دوره امن و بدون دغدغه پریودی همراهی کنیم.

لوازم ضروری در دوران پریودی

اگر در روزهای ابتدایی قاعدگی خون ریزی زیادی را تجربه می کنید حتما نگرانی حاصل از اثر لکه ها بر روی لباس و ملحفه موجب ناراحتی بیشتر شما در این دوران می شود با استفاده از پد های بهداشتی شبانه که لایه نازک مشبکی دارد تا حدی از این نگرانی بکاهید.

چنانچه با لایه مشبک روی پدهای بهداشتی کنار نمی آیید و به این مواد حساسیت دارید می توانید از نمونه های مشابه آن (نوار بهداشتی بالدار مسافرتی) با روکش پنبه ای استفاده کنید.

انتخاب سایز مناسب پد بهداشتی کمک بزرگی به کنترل نگرانی حاصل از بیرون ریختن و یا پس زدگی لکه ها در این دوران می کند پس با دقت در زمان خرید، پد بهداشتی مناسب سلیقه و سایز خود را انتخاب کنید.

افزایش دما به دلیل تغییرات هورمونی در این دوران امری اجتناب ناپذیر است پس برای داشتن خواب کافی و مناسب سعی کنید دمای اتاق خواب خود را کاهش دهید و یا از لباس خواب های خنک نخی استفاده کنید.

با انتخاب لباسزیر مناسب در این دوران آرامش خود را بالا ببرید مثلا انتخاب سوتین های کشی که فاقد هرگونه ابر یا فنر هستند انتخابی مطلوب برای جلوگیری از درد پستان در این دوران به شمار می آیند. همچنین می توانید از شورت های بهداشتی که به لایه ضد لک مجهز است استفاده نمایید. این شورت ها با داشتن قسمت پشت پهن با ترکیبی از عایق ضد لک از نفوذ هرگونه لکه به روی لباس و پارچه جلوگیری خواهد کرد. پس تهیه لباس زیر مناسبِ این دوران را در اولویت انتخاب های خود قرار دهید.

استفاده از تامپون های بهداشتی در طول شب ممکن است راه حل مناسبی برای نگرانی از وجود لکه ها بر روی لباس و ملحفه باشد. تامپون ها با قرار گرفتن درون واژن از بیرون زدگی خون جلوگیری می کنند. بنابراین اگر با استفاده از تامپون ها مشکلی ندارید در طول شب از آنها استفاده نمایید.

کاهش احساس ناخوشایند اضطراب

یکی دیگر از احساس های ناخوشایند در دوران قاعدگی و حتی پیش از شروع پریودی وجود بی قراری یا اضطراب است، می توانید با تخمین و آگاهی از تاریخ دقیق پریودی نسبت به کاهش کارهای مهم در این دوران اقدام نمایید و شرایط آرامش بخشی را به وسیله ورزش یا مدیتیشن برای خود ایجاد نمایید. به خاطر داشته باشد آگاهی از وضعیت جسمی و روحی تان در این دوره کمک بزرگی به درک خودتان می کند و سبب می شود تا از شدت اضطراب و نگرانی در این دوران بکاهید.

چنانچه قبل از شروع پریودی از اختلالات خواب احساس ناراحتی می کنید سعی کنید با داشتن رژیم غذایی مناسب این تغییرات را کاهش دهید مثلا از نوشیدن قهوه و چای که دارای کافئین زیادی هستند خودداری نمایید.

در زمان خواب برای داشتن آرامش کافی یک وضعیت مناسب (به سمت پهلو) برای خوابیدن خود در نظر بگیرید. وجود کمردرد و درد های عضلانی در این دوران موجب می شود تا با استفاده از انتخاب یک حالت خوابیدن ثابت این دردهای را تا حدی کاهش دهید. به منظور جلوگیری از درد در نواحی کمر از کمپرس آب گرم و یا یک بالشت کوچک به عنوان نگهدارنده پشت استفاده کنید.

با توجه به سیکل تکراری دوران قاعدگی در هر ماه می توانید برای آن از قبل برنامه ریزی مناسب ورزشی و رژیم غذایی داشته باشید مثلا با کمک گرفتن از برنامه پیاده روی روزانه و یا یوگا پیش از شروع پریودی تا حد زیادی از نگرانی ها و استرس ناشی از تغییرات خلقی و جسمی بکاهید.

از خوردن غذایی که سبب احساس سنگینی در شما می کند، اجتناب کنید مثلا پرخوری و یا افزایش خوردن مواد غذایی چرب و یا مواد قندی را تا می توانید کاهش دهید. شما برای داشتن خواب کافی و مناسب در این دوران بهتر است از مایعات و خوراکی های سبک استفاده کنید.

از خوردن لبنیاتی مانند شیر که امکان نفخ و تورم معده را افزایش می دهد اجتناب کنید. مخصوصا شب ها پیش از رفتن به رختخواب برای خوردن لبنیات و حبوبات که سبب نفخ معده می شوند محدودیت قائل شوید.

نوشتن، راه حل مناسب برای رهایی از افکار ناخوشایند

معمولا پیش از پریودی و حتی در دوران قاعدگی تحریک پذیری روحی بیشتری را تجربه می کنید. گاهی این تحریک پذیری سبب ناراحتی از موضوعات پیش پا افتاده در شما می شود که ممکن است افکار ناخوشایند قبل از خواب ذهن تان را دچار نگرانی کند و خواب به موقع را از شما سلب نماید پس هر چه در ذهن دارید را به کمک نوشتن بر روی کاغذ بیاورید.

این تمرین به شما کمک می کند تا بعدا در مورد افکار ناخوشایند خود فرصت کافی برای فکر کردن داشته باشید و با تخلیه این افکار بر روی کاغذ کمک زیادی به آرامش خود می کنید.

صبح ها به آرامی از تخت خواب بلند شوید. بدن در طول شب گردش خون کمتری نسب به زمان تحرک را دارد پس این کاملا طبیعی است که به محض بلند شدن از تخت خواب خونریزی شدیدتری را در روزهای ابتدایی پریودی تجربه کنید با آگاهی از این موضوع با آهستگی بیشتری از رختخواب بلند شوید.

۲ دیدگاه
نظر بدهید
رفتن به بالا