تامپون چیست؟

تامپون چیست؟

هرماه در دوران قاعدگی بانوان انتخاب های متفاوتی برای استفاده از وسایل بهداشتی دارند. پدهای بهداشتی، کاپ قاعدگی، اسفنج های قادعگی و تامپون ها.

هر کدام از این محصولات بهداشتی با توجه به نیاز و سلیقه بانوان مورد استفاده قرار می گیرد. تامپون ها محصولات بهداشتی متشکل از الیاف پنبه هستند که فشرده شده اند و در سایزهای مختلف تولید می شوند.

استفاده از محصولات بهداشتی بانوان متناسب با نوع فعالیت آنها می تواند متنوع باشد مثلا در زمان فعالیت های ورزشی و یا استفاده از لباس های جذب مثل شلوارهای جذب ورزشی تامپون ها انتخاب مناسب تری هستند.

تامپون ها با قرار گرفتن در داخل واژن از خروج قطره های خون در دوران پریود جلوگیری می کنند. این محصولات مشابه پدهای بهداشتی و کاپ قاعدگی برای اجتناب از نشت لکه های خون بر روی لباس مورد استفاده قرار می گیرند.

تامپون ها از چه موادی تشکیل می شوند؟

آنها اغلب از با کیفیت ترین الیاف پنبه تولید می شوند که با استفاده از دستگاه های ویژه فشرده سازی آنها  انجام می گیرد و این موجب کوچک شدن ابعاد آنها می شود و توانایی جذب قطره های خون را در مدت زمان زیادی دارند.

نحوه استفاده از تامپون ها چگونه است؟

تامپون ها یا به وسیله اپلیکاتورها در داخل واژن قرار می گیرد یا با دست های شسته شده می توان از آنها استفاده کرد. معمولا روی جعبه و یا شرکت های تولید کننده در داخل برگه های راهنما تصاویر دقیق استفاده از تامپون را توضیح داده اند.

نکته مهم در زمان استفاده از تامپون ها این است که به هیچ وجه دردی در زمان جایگذاری ندارند و اصلا در زمان قرار گرفتن در داخل واژن نباید وجود آنها احساس شود.

در حالی که حین خم شدن و راه رفتن وجود تامپون را در خود احساس می کنید به معنای این است درست در واژن قرار نگرفته است.

قبل استفاده از تامپون ها باید حتما دست ها را به خوبی با مایع دستشویی مورد شست و شو قرار دهید.

زمان تعویض هر تامپون چقدر است؟

معمولا تامپون ها بین 4 تا 6 ساعت متناسب با روز قاعدگی و شدت خون ریزی تعویض می شوند. اما نباید بیشتر از 8 ساعت در واژن باشند و در صورت تاخیر در زمان تعویض احتمال وجود شوک سمی وجود دارد.

سایز تامپون ها به چند طبقه تقسیم می شود؟

تامپون ها مانند پدهای بهداشتی به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند. البته در کنار طبقه بندی سایزی تامپون ها میزان ظرفیت آنها در جذب قطره های خون نیز در زمان تولید مورد توجه قرار می گیرد.

  • مزیت استفاده از تامپون ها
  • قدرت جذب فوق العاده
  • راحتی در زمان استفاده
  • عدم مشخص بودن آنها در لباسزیر
  • کاهش زمان تعویض
  • ابعاد کوچک

نحوه خروج تامپون ها به چه شکلی است؟

در انتهای تامپون ها نوار باریکی قرار دارد که در زمان تعویض با کشیدن آن به راحتی از واژن خارج می شوند.

خطر گیر کردن تامپون در واژن وجود دارد؟

خیر تامپون ها در واژن ها به صورت ثابت قرار گرفته و به راحتی از آن خارج می شوند.

نظر بدهید
رفتن به بالا