آیا پوشیدن سوتین اسفنجی ضرر دارد؟

یکی از سوال های شایع بانوان در زمان خرید سوتین ها عوارض پوشیدن سوتین اسفنجی است مهمترین پرسش آنها تغییر سایز کاپ در اثر استفاده طولانی مدت از سوتین های اسفنجی است ما در این مقاله به بررسی سوتین های اسفنجی و پرسش به این سوال می پردازیم .

سوتین اسفنجی چیست؟

سوتین هایی که با استفاده از ابر طراحی و تولید شده اند با نام سوتین های ابری یا سوتین های اسفنجی شناخته می شوند. میزان نازکی و ضخیمی ابر به کار رفته در سوتین های اسفنجی اهمیت زیادی در نحوه فرم دهی به بالاتنه بانوان را دارد. برای مثال سوتین اسفنجی مجلسی معمولا از ابر فشرده بیشتری در داخل کاپ استفاده شده تا قابلیت افزایش سایز و خوش فرمی کاپ را بیشتر نماید و لباس مجلسی زیباتر در زمان پوشیدن دیده شود.

سوتین های اسفنجی معمولا در دو حالت فنردار و سوتین بی فنر اسفنجی تقسیم می شوند.

سوتین فنردار چیست؟

سوتین های فنردار معمولا فنر باریک از جنس پلاستیک و یا فلز که در زیر کاپ قرار می گیرد تهیه شده اند اغلب از کلیه الیاف مانند نخی، گیپور، تور، ساتن و یا اسفنجی در طراحی و تولید آنها استفاده شده است. فنر موجود در سوتین های فنردار با لایه نازک پوشیده شده و گاها قابل دیدن نیست و به صورت مخفی به بالا نگه داشتن قسمت کاپ کمک بسزایی می کند.

سوتین اسفنجی فنردار برای چه کسانی مناسب است؟

سوتین اسفنجی برای تمام خانم ها مناسب است و هیچگونه ضرر و آسیبی به وسیله سوتین اسفنجی بانوان را تهدید نمی کند. همانطور که می دانید استفاده از سوتین برای محافظت از بافت های پستان ضروری است و سوتین های اسفنجی علاوه بر این محافظت به خوش فرمی بالاتنه نیز کمک می کند. در فصول گرم که میزان تعریق بدن به دلیل افزایش گرما بیشتر می شود برخی از بانوان سوتین های نخی و گیپوری را به اسفنجی ها ترجیح می دهند.

سوتین اسفنجی فنردار برای بانوانی که سایز کاپ های کوچک و معمول را دارند انتخاب بهتری است زیرا وجود ابر متشکل شده در کاپ به تناسب اندام آنها کمک می کند. در حالتی که سایز کاپ شما بیشتر از اندازه دور سینه از روی برجستگی 108 سانتی متر بیشتر باشد به دلیل برجسته بودن متناسب بالاتنه نیازی به استفاده از سوتین اسفنجی نخواهید داشت.

فرق سوتین جکدار و اسفنجی در چیست؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم مواد اولیه تشکیل شده در سوتین ها ابر است چنانچه میزان ابر در قسمت هایی مانند زیر کاپ، گوشه های کاپ بیشتر استفاده شده باشد نام سوتین اسفنجی جک دار را به خود می گیرد.

کارایی سوتین های اسفنجی جک دار چیست؟

معمولا سوتین اسفنجی سایز کوچک برای بانوانی که تازه از سوتین ها استفاده می کنند محبوبیت بیشتری دارد و یا آن دسته از خانم هایی که اندام ظریف تری دارند علاقه مند هستند سایز کاپ خود را بیشتر از اندازه واقعی آن نشان دهند این دسته از بانوان جهت خوش فرمی لباس مجلسی به سوتین هایی احتیاج دارند که بتواند به فرم دهی کاپ ها کمک بیشتری کند از این رو سوتین اسفنجی جک دار انتخاب مناسبی برای آنها می باشد.

تنوع در نوع سینه ها ضرورت استفاده از سوتین جک دار را بیشتر می کند متفاوت بودن محل قرارگیری ابر های کوچک فشرده در داخل کاپ سبب می شود تا شکل تازه ای به فرم سینه ها داده شود. مثلا بانوانی که مدل سینه های دور از هم دارند به وسیله سوتین های جک دار که ابر فشرده در قسمت گوشه های نزدیک به زیر بغل قرار دارد سبب می شود تا فرم سینه به صورت نزدیک به هم و با فاصله کم تغییری تازه کند.

 آیا سوتین اسفنجی ضرر دارد؟

استفاده از سوتین های اسفنجی هیچ گونه ضرری ندارد برخی بانوان تصور می کنند چون مواد اولیه تشکیل دهنده سوتین اسفنجی ابر است و این ترکیب سبب تعریق بیشتر می شود از میزان حجم سینه ها کاسته می شود این باور نادرست است. فرم سینه ها ژنتیکی است و افزایش یا کاهش چشمگیر وزن در تغییر فرم سینه ها تاثیرگذار است. سوتین ها سبب خوش فرمی بالاتنه بانوان می شود و اگر از سنین کم مورد استفاده قرار بگیرد ممکن است عادت های صحیحی مانند قوز نکردن، صاف ایستادن و کمک به نگهدارندگی حجم پستان ها را در بانوان ایجاد نماید که تاثیرات این عادت ها کمک بسزایی در سلامت فیزیکی آنها دارد.

سایز های سوتین اسفنجی چرا با دیگر سوتین ها متفاوت است؟

همانطور که در مقاله راهنمای اندازه گیری سایز سوتین و شورت توضیح دادیم لباسزیرها مخصوصا طبقه اسفنجی ها محصولات وارداتی هستند و سایز بندی آنها مطابق استانداردهای جهانی است و از دو شماره کنار هم جهت شماره گذاری سایز استفاده می شود. مثلا اندازه دور سینه از روی برجستگی 92 سانتی متر سایز 38/85 را طبق جدول سایز در نظر گرفته می شود.

طبقه بندی در سوتین های اسفنجی:

سوتین اسفنجی ساده لایه نازک

سوتین اسفنجی جک دار

سوتین اسفنجی تی شرت

سوتین اسفنجی با فنر

سوتین اسفنجی بدون فنر

سوتین اسفنجی مجلسی (دکلته ها)

سوتین اسفنجی فانتزی

سوتین اسفنجی ساده لایه نازک

سوتین های لایه نازک معمولا با ابر نازکی که در تولید آنها به کار رفته است سایز کاپ را به طور واقعی تر نشان می دهند، معمولا این نوع از سوتین ها برای لباس های جذب مانند کراپ تاپ ها، تیشرت ها مناسب هستند. اغلب بانوانی که سایز کاپ بزرگ دارند و ترجیح می دهند اندازه سوتین مورد استفاده انها تفاوت زیادی با انداره واقعی بالاتنه شان نداشته باشد از سوتین لایه نازک اسفنجی استفاده می کنند.

 سوتین اسفنجی جک دار

در بالا به صورت کامل و دقیق در مورد سوتین های جک دار توضیح دادیم تنها نکته تازه در مورد این طیقه از اسفنجی ها استفاده یک سایز بزرگ تر از اندازه معمول شما برای سوتین هاست. یعنی اگر تا به حال از سایز سوتین 38/85 استفاده کردید و قصد خرید سوتین جک دار را دارید بهتر است یک سایز بزرگتر از اندازه همیشگی تان را انتخاب نمایید. ابر فشرده داخل کاپ سبب می شود تا اندازه شما با همیشه تغییر کند.

سوتین اسفنجی تیشرت

سوتین اسفنجی تیشرت معادل نام انگلیسی آن (T-Shirt Bra) طبقه محبوب از سوتین ها برای بانوان است. این مدل از سوتین ها یا داشتن کاپی کامل تمام قسمت سینه ها را پوشش میدهد. اغلب بدون طرح و ساده هستند و بندهای باریک ثابت و متصل به کاپ ها دارند. بهترین انتخاب برای تاپ های باز، تیشرت و لباس های رنگ روشن هستند. توصیه می شود سوتین های اسفنجی تیشرت را برای استفاده روزانه انتخاب نمایید زیرا علاوه بر نشان دادن سایز واقعی کاپ احساس راحتی از پوشیدن آنها را تجربه خواهید کرد.

سوتین اسفنجی با فنر

چنانچه در اثر دوران شیردهی و یا افزایش سن دچار افتادگی سینه شدید و یا به طور طبیعی سینه های آبشاری (مایل به پایین) دارید بهتر است از سوتین های فنردار استفاده کنید. انتخاب سوتین اسفنجی فنردار برای خانم هایی با مدل سینه های آبشاری یک پیشنهاد ایده آل به شمار می رود زیرا هیچ کدام از الیاف نخی، گیپوری و مصنوعی قدرت مناسبی برای بالا نگه داشتن حجم سینه ها را به اندازه سوتین اسفنجی فنردار ندارد.

سوتین اسفنجی بدون فنر

اگر تازه از به جمع استفاده کنندگان از لباسزیر های زنانه پیوستید و سایز کاپ شما کوچک است نیازی به استفاده طولانی مدت از سوتین های اسفنجی فنردار ندارید. برای استفاده روزانه سوتین اسفنجی بدون فنر هم می توانید انتخاب خوبی برای شما باشد. معمولا سوتین های بدون فنر اسفنجی کاپ های گود و لایه باریک پارچه در زیر کاپ تشکیل شده اند تا از خوش فرمی کاپ چیزی کم نکنند.

سوتین اسفنجی مجلسی (دکلته ها)

دکلته ها همیشه از اسفنج تشکیل شده اند سوتین هایی که بدون بند هم قدرت نگهدارنگیی بالای کاپ را خواهند داشت و سایز در این طبقه محدودیتی ایجاد نمی کند. فرقی نمی کند که سایز کاپ شما کوچک باشد یا بزرگ همیشه برای شما سوتین اسفنجی دکلته وجود دارد و لباس مجلسی شما را به طرز زیبایی خوش فرم نشان می دهد. دکلته ها معمولا در فرم های مختلف پشت نامرئی، کش پهن زیر کاپ، دکلته های نیمه کُتی و مدل های سوتین بدون بند در بازار عرضه می شوند.

سوتین اسفنجی فانتزی

تا این جا در این مقاله سوتین های اسفنجی مورد بررسی ما مدل های ساده ای بودند که برای لباس ها نقش نگهدارندگی بالایی داشتند اما ممکن است تنوع در سطح کاپ هم برای شما اهمیت ویژه ای داشته باشند از این رو سوتین های اسفنجی با روکش های گیپوری و ساتن، سوتین اسفنجی هایی که بالای کاپ بند باریک دارند می تواند تنوع تازه ای به اسفنجی ها دهد. انتخاب مدل های کاپ دلبری که فرم لبه های کاپ باریک و حالتی خاص به خود دارد برای لباس های یقه باز مناسب است.

نظر بدهید
رفتن به بالا