کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی

می‌دانید کاپ قاعدگی چیست؟ کاپ قاعدگی نوعی وسیله بهداشتی برای خانم‌هاست که می‌توانند در دوران عادت ماهیانه به‌جای تامپون یا نوار بهداشتی از آن استفاده کنند. اگر می‌خواهید از شر حساسیت‌ها و مشکلات نوار بهداشتی رها شوید و گزینه‌ای کم‌هزینه و ایمن برای دوران پریود انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم این مقاله را بخوانید. با خواندن این مطلب، با کاپ قاعدگی بیشتر آشنا می‌شوید و می‌توانید با درنظرگرفتن مزایا و معایب آن راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی نوعی محصول بهداشتی چندبارمصرف برای خانم‌هاست. کاپ قاعدگی فنجانی کوچک، انعطاف‌پذیر و قیفی‌شکل است که از لاستیک یا سیلیکون تهیه می‌شود و به‌هدف جمع‌کردن خون قاعدگی، در درون واژن قرار می‌گیرد. فنجان‌ها بیشتر از روش‌های دیگر می‌توانند خون را در خود جمع ‌کنند و همین باعث شده است که خیلی از خانم‌ها آن را به تامپون یا نوار بهداشتی ترجیح دهند. بسته به شدت خونریزی، می‌توانید بین ۶ تا ۱۲ ساعت از فنجان استفاده کنید.

نگرانی در مورد نشت خون قاعدگی در مکان عمومی، تنها یکی از دلایل محبوبیت بیشتر کاپ قاعدگی است. بسیاری از زنان آن را جایگزینی بدون نشت برای تامپون‌های سنتی و نوارهای بهداشتی می‌دانند. استفاده از این وسیله مفید بسیار راحت است، کافی است آن را تا کنید و وارد واژن کنید. پس از وارد شدن به واژن باز می‌شود و با محفظه‌ای که دارد جلوی خونریزی را می‌گیرد. سپس خون قاعدگی در فنجان محبوس می‌شود تا زمانی که آن را برای تخلیه خارج کنید.

عواملی که قبل از استفاده باید در نظر بگیرید

کاپ‌های قاعدگی برای همه مناسب نیستند. به همین دلیل، قبل از هرچیز باید حتما با پزشکتان صحبت کنید، به‌خصوص اگر بیرون‌زدگی رحم (وضعیتی که در آن، رحم به‌دلیل ضعیف‌شدن ماهیچه‌های نگه‌دارنده آن، روی واژن می‌افتد) دارید.

همچنین، در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، قبل از استفاده از کاپ قاعدگی با پزشکتان مشورت کنید:

  • عفونت واژنی دارید؛
  • به لاستیک یا لاتکس حساسیت دارید؛
  • به‌تازگی جراحی زنان، زایمان یا سقط جنین داشته‌اید؛
  • قبلا دچار عفونت ناشی از سندرم شوک سمی شده‌اید؛
  • از دستگاه‌ ضدبارداری (مانند آی. یو. دی) استفاده می‌کنید؛

مزایای کاپ قاعدگی چیست؟

1. دوستدار محیط‌زیست و مقرون‌به‌صرفه است

کاپ قاعدگیِ چندبار‌مصرف را می‌توانید تا ۱۰ سال استفاده کنید. این یعنی تولید زباله و هزینۀ کمتر. البته این درمورد کاپ‌های قاعدگی یک‌بارمصرف صدق نمی‌کند.

۲. می‌توانید آن را تا ۱۲ ساعت نگه دارید

تامپون را باید پس از ۴ تا ۸ ساعت تعویض کنید، اما کاپ‌ها می‌توانند مدت بیشتری در بدن شما بمانند. به همین دلیل، برای استفاده در طول شب مناسب‌اند. وقتی آن را به‌درستی در واژن جاگذاری کردید، دیگر به استفاده از نوار بهداشتی یا پد روزانه نیازی ندارید.

۳. گنجایش زیادی دارد

هر کاپ قاعدگی می‌تواند حدود ۳۰ میلی‌لیتر مایع را در خود نگه دارد که تقریبا دو برابر مقداری است که تامپون یا نوار بهداشتیِ فوق‌جذاب می‌تواند جذب کند. این برای روزهایی که خون‌ریزی شدید دارید به شما اطمینان خاطر می‌دهد.

۴. بو را کمتر می‌کند

خون قاعدگی وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرد بوی بدی تولید می‌کند؛ اما این کاپ‌ها در مقابل هوا نفوذناپذیرند و در نتیجه بوی بد تولید نمی‌کنند.

۵. ایمن‌تر است

استفاده از تامپون ممکن است باعث نوعی عفونت به‌نام سندروم شوک سمی بشود؛ اما چون کاپ قاعدگی خون را جمع می‌کند و آن را جذب نمی‌کند، احتمال این نوع عفونت وجود ندارد.

6. سالم‌تر است

در کاپ‌های قاعدگی از مواد شیمیایی که در تامپون و نوار بهداشتی استفاده می‌شود (مانند سفید‌کننده و دیوکسین) استفاده نمی‌شود. طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، بعضی از دیوکسین‌ها ممکن است سرطان‌زا باشند؛ پس استفاده از فنجان قاعدگی سالم‌تر از تامپون و نوار بهداشتی است. همچنین چون کاپ قاعدگی واژن را خشک نمی‌کند، از خشکی واژن و بسیاری از عفونت‌ها ازجمله عفونت قارچی نیز جلوگیری می‌کند.

نظر بدهید
رفتن به بالا